Czy wybierając płytę warstwową, wystarczy sprawdzić jej grubość i cenę za metr kwadratowy? Zdecydowanie nie. W praktyce dwie płyty o podobnej grubości mogą być przeznaczone do zupełnie innych zastosowań, mieć odmienny sposób mocowania, inną geometrię zamka albo być zaprojektowane do pracy w innych warunkach. Dlatego oznaczenia w nazwach płyt warstwowych nie są przypadkowymi literami z katalogu. Są pierwszą wskazówką, która pozwala określić, z jakim typem produktu mamy do czynienia.
W ofercie MarPanel pracujemy między innymi z rodziną płyt GS insPIRe®, w której występują warianty S, U, D i CH. Już sama nazwa modelu informuje nas o podstawowym przeznaczeniu produktu. S i U dotyczą płyt ściennych, D oznacza wariant dachowy, natomiast CH jest rozwiązaniem przeznaczonym do pomieszczeń o obniżonej lub kontrolowanej temperaturze, takich jak chłodnie i mroźnie.
To ważne, ponieważ zamówienie niewłaściwego wariantu nie jest błędem, który zawsze da się łatwo skorygować na placu budowy. Jeżeli inwestor zamówi płytę ścienną zamiast dachowej, problem dotyczy nie tylko wyglądu. Płyta dachowa ma odpowiednio ukształtowaną okładzinę zewnętrzną, która jest związana z przenoszeniem obciążeń i odprowadzaniem wody. Z kolei płyta chłodnicza musi zapewniać rozwiązania odpowiednie dla obiektów, w których utrzymywana jest obniżona temperatura i szczególne wymagania dotyczące szczelności przegrody.
Warto więc przyjąć prostą zasadę: najpierw określamy funkcję przegrody, następnie wybieramy typ płyty, a dopiero później analizujemy grubość, profil, kolor, szerokość modularną i pozostałe parametry. Takie podejście ogranicza ryzyko pomyłki i pozwala dobrać produkt nie tylko pod względem ceny, ale przede wszystkim pod względem technicznym.
Dlaczego oznaczenia płyt warstwowych są ważne dla inwestora?
Zakup płyt warstwowych jest decyzją techniczną, która wpływa na kilka elementów inwestycji jednocześnie: izolacyjność cieplną, trwałość obiektu, sposób montażu, estetykę elewacji, szczelność, bezpieczeństwo użytkowania oraz koszty wykonania. Dlatego traktowanie nazwy produktu wyłącznie jako symbolu katalogowego może prowadzić do błędnych decyzji.
W MarPanel wiemy, że inwestor często zaczyna rozmowę od pytania: „Ile kosztuje płyta warstwowa?”. To naturalne, ale cena za metr kwadratowy nie powinna być pierwszym i jedynym kryterium. Najpierw trzeba ustalić, czy potrzebna jest płyta ścienna, dachowa, czy chłodnicza. Następnie należy określić warunki pracy przegrody, wymaganą izolacyjność, sposób mocowania, długości elementów, szerokość modularną oraz wymagania dotyczące odporności ogniowej i konstrukcji.
Dobrym przykładem są produkty dostępne w rodzinie GS insPIRe®. Płyty S występują między innymi w grubościach 40, 60, 80, 100 i 120 mm, U w zakresie 60–140 mm, D w różnych konfiguracjach od 40 do 160 mm, natomiast CH w grubościach 100, 120, 160 i 200 mm. To pokazuje, że sama liczba określająca grubość nie identyfikuje produktu. „100 mm” może oznaczać różne płyty o różnym zastosowaniu.
Istotne są również parametry cieplne. Przykładowo standardowe płyty GS insPIRe® z rdzeniem PIR mają deklarowaną wartość współczynnika przewodzenia ciepła λD na poziomie 0,022 W/m·K, natomiast wybrane warianty MAX mają korzystniejsze parametry rdzenia. Nie oznacza to jednak, że każda „grubsza” płyta automatycznie będzie lepszym wyborem. Ostateczny dobór zależy od wymaganej wartości U przegrody, temperatury wewnętrznej, konstrukcji i przeznaczenia obiektu.
Dla inwestora oznacza to jedno: symbol w nazwie jest punktem wyjścia do właściwego doboru, a nie pełną specyfikacją produktu. Dlatego przed zamówieniem warto sprawdzić kartę techniczną i skonsultować zastosowanie płyty z dostawcą.
Co oznacza S w nazwie płyty warstwowej?
Symbol S w rodzinie GS insPIRe® oznacza płytę ścienną przeznaczoną do wykonywania zewnętrznych ścian osłonowych oraz wewnętrznych ścian działowych w konstrukcjach szkieletowych. To rozwiązanie przeznaczone do typowych przegród ściennych, między innymi w obiektach przemysłowych, magazynowych, handlowych czy gospodarczych. Płyta może być montowana zarówno pionowo, jak i poziomo.
Jednym z ważnych elementów tego wariantu jest sposób połączenia płyt. GS insPIRe® S wykorzystuje rozwiązania zamkowe zapewniające odpowiednią szczelność połączenia. Producent wskazuje między innymi na podwójny zamek, profilowane krawędzie oraz ciągłą uszczelkę poliuretanową aplikowaną podczas produkcji. Rdzeń wykonany ze sztywnej pianki PIR odpowiada za właściwości termoizolacyjne panelu, natomiast stalowe okładziny nadają mu odpowiednią sztywność i odporność użytkową.
S nie należy jednak utożsamiać wyłącznie z konkretną grubością. W zależności od potrzeb można wybierać spośród kilku grubości, a dodatkowo dopasować profilowanie zewnętrznej okładziny. W ofercie MarPanel dostępne są między innymi warianty S o grubości 40, 60, 80, 100 i 120 mm, a także wybrane wersje o szerokości modularnej 1140 mm.
W praktyce oznacza to, że jeżeli budujemy standardową ścianę hali, magazynu lub innego obiektu szkieletowego i zależy nam na sprawdzonym rozwiązaniu ściennym, wariant S może być jednym z podstawowych produktów do rozważenia. Nie powinniśmy jednak zamawiać go tylko dlatego, że odpowiada nam grubość lub cena.
Przykładowo płyta S-100 mm i płyta D-100 mm nie są zamiennikami. Obie mają 100 mm grubości, ale D jest płytą dachową, której zewnętrzna okładzina ma głębokie profilowanie trapezowe związane z przenoszeniem obciążeń dachowych. To właśnie pokazuje, dlaczego oznaczenia w nazwach płyt warstwowych należy czytać razem z przeznaczeniem produktu.
Co oznacza U w nazwie płyty warstwowej?
GS insPIRe® U również jest płytą ścienną przeznaczoną do wykonywania zewnętrznych ścian osłonowych oraz wewnętrznych ścian działowych. Kluczową różnicą w stosunku do wariantu S jest przede wszystkim sposób mocowania. W przypadku płyty U zastosowano ukryte mocowanie, dzięki któremu elementy mocujące nie są widoczne od strony elewacji.
Dlaczego ma to znaczenie? Ponieważ w wielu inwestycjach elewacja nie jest wyłącznie przegrodą techniczną. Jest również częścią architektury budynku. Widoczne wkręty mogą być akceptowalne w typowej hali magazynowej, ale nie zawsze odpowiadają oczekiwaniom inwestora w przypadku obiektu handlowego, usługowego, biurowego czy reprezentacyjnego.
Ukryte mocowanie wpływa więc przede wszystkim na estetykę gotowej elewacji. Nie należy jednak wyciągać wniosku, że U jest po prostu „lepszą wersją” S. Są to różne rozwiązania przeznaczone do różnych priorytetów projektowych. W jednym obiekcie kluczowe mogą być szybkość i ekonomika montażu, w innym jednolita, bardziej minimalistyczna powierzchnia elewacji.
Płyty U są dostępne w kilku grubościach. W aktualnej ofercie rodziny GS insPIRe® znajdują się między innymi warianty 60, 80, 100, 120 i 140 mm. Możliwe są również różne rodzaje profilowania okładziny zewnętrznej, dzięki czemu inwestor może dopasować wygląd ściany do charakteru budynku.
Przy zamówieniu U trzeba więc zwrócić uwagę nie tylko na samo „U” w nazwie. Istotne są także grubość, szerokość modularna, profilowanie, kolor, grubość okładzin oraz warunki, w jakich będzie pracować przegroda.
Najważniejsza zasada jest prosta: jeżeli zależy nam na ścianie z ukrytym systemem mocowania, symbol U powinien być jednym z pierwszych elementów, które sprawdzamy w specyfikacji produktu.
Co oznacza D w nazwie płyty warstwowej?
Symbol D oznacza w tej rodzinie produktowej płytę dachową. GS insPIRe® D została zaprojektowana do wykonywania pokryć dachowych, dlatego jej konstrukcja różni się od płyt ściennych. Najbardziej charakterystycznym elementem jest głębokie profilowanie trapezowe zewnętrznej okładziny. Jego zadaniem jest zwiększenie sztywności i umożliwienie przenoszenia odpowiednich obciążeń działających na pokrycie dachowe.
To jeden z najważniejszych punktów całego zagadnienia. Jeżeli ktoś wybiera płytę wyłącznie na podstawie grubości, może dojść do błędnego wniosku, że płyta ścienna S-100 i dachowa D-100 są praktycznie tym samym produktem. Nie są. Ich przeznaczenie i konstrukcja są odmienne.
Płyty GS insPIRe® D są mocowane za pomocą wkrętów do konstrukcji drewnianych, stalowych lub żelbetowych. Producent określa również minimalne nachylenie połaci: 3° dla dachów bez świetlików oraz 5° w przypadku pokrycia z płyt łączonych na długości. Są to parametry projektowe, których nie można pomijać podczas przygotowywania zamówienia.
Wariant D występuje w wielu grubościach, między innymi 40, 60, 80, 100, 120, 150 i 160 mm. Dostępne są także wersje D MAX, w których zastosowano modyfikowany rdzeń PIR o korzystniejszych parametrach cieplnych. W przypadku D MAX deklarowana wartość λD rdzenia wynosi 0,020 W/m·K, podczas gdy standardowy wariant D ma λD na poziomie 0,022 W/m·K.
Dlatego przy wyborze płyty dachowej nie pytajmy wyłącznie: „Jaka grubość?”. Najpierw powinniśmy określić rodzaj dachu, rozpiętość przęseł, obciążenia, warunki klimatyczne, wymagania cieplne i sposób mocowania. Dopiero na tej podstawie dobieramy konkretny model i grubość.
D oznacza dach – i jest to jedna z najważniejszych informacji, jaką możemy odczytać z nazwy płyty.
Co oznacza CH w nazwie płyty warstwowej?
CH oznacza specjalistyczny wariant płyty przeznaczony do zastosowań chłodniczych. GS insPIRe® CH wykorzystujemy do wykonywania ścian i stropów w pomieszczeniach o obniżonej temperaturze, w tym w chłodniach i mroźniach, a także w innych obiektach o kontrolowanej temperaturze i wilgotności.
To szczególnie ważne oznaczenie, ponieważ w przypadku chłodni nie wystarczy zastosować „jak najgrubszą” standardową płytę ścienną. W obiekcie chłodniczym ogromne znaczenie ma ciągłość izolacji, ograniczenie mostków termicznych, szczelność połączeń oraz odpowiednia geometria zamka. Właśnie dlatego wariant CH został zaprojektowany z myślą o specyficznych warunkach pracy.
W płytach GS insPIRe® CH zastosowano między innymi podwójny zamek, labiryntowy styk rdzenia oraz rozwiązania ograniczające powstawanie mostków termicznych. Producent przewiduje również zastosowanie masy uszczelniającej na placu budowy. Standardowy wariant CH dostępny jest w grubościach 100, 120, 160 i 200 mm.
Warto zwrócić uwagę na zakres temperatur. W dokumentacji producent wskazuje CH jako rozwiązanie zarówno dla chłodni, jak i mroźni. Przy takich inwestycjach dobór grubości nie powinien być jednak wykonywany „na oko”. Temperatura wewnętrzna, wymiary komory, różnica temperatur, wilgotność, rodzaj konstrukcji, sposób połączenia oraz wymagania dotyczące szczelności wpływają na końcową specyfikację.
Wersja CH MAX wykorzystuje natomiast modyfikowany rdzeń PIR o λD 0,019 W/m·K. Dostępne grubości obejmują 100, 120, 160 i 200 mm.
Jeżeli planujemy chłodnię, mroźnię albo pomieszczenie o kontrolowanej temperaturze, CH powinno być pierwszym oznaczeniem, które sprawdzamy przy wyborze odpowiedniej rodziny produktów. W takich zastosowaniach nie warto zastępować dedykowanego rozwiązania przypadkową płytą ścienną.
S, U, D czy CH? Najprostsze porównanie oznaczeń
Poniższe zestawienie pozwala szybko uporządkować podstawowe różnice:
| Oznaczenie | Podstawowe przeznaczenie | Najważniejsza cecha |
|---|---|---|
| S | ściany zewnętrzne i wewnętrzne | standardowe rozwiązanie ścienne |
| U | ściany zewnętrzne i wewnętrzne | ukryte mocowanie |
| D | dachy | głębokie profilowanie trapezowe |
| CH | chłodnie, mroźnie, obiekty o kontrolowanej temperaturze | rozwiązania zwiększające szczelność i ograniczające mostki termiczne |
Warto podkreślić, że są to oznaczenia konkretnych wariantów produktowych, a nie uniwersalny kod obowiązujący identycznie u każdego producenta płyt warstwowych. W przypadku produktów GS insPIRe® znaczenie S, U, D i CH wynika z konkretnej rodziny produktowej Gór-Stal, którą oferujemy w MarPanel. Producent posiada także odrębne oznaczenia dla płyt z rdzeniem z wełny mineralnej.
Dlatego podczas zakupów nie powinniśmy zakładać, że każda litera w każdej marce będzie miała dokładnie takie samo znaczenie. Jeżeli otrzymujemy ofertę od różnych dostawców, warto porównywać nie tylko nazwę produktu, lecz przede wszystkim jego kartę techniczną.
To szczególnie istotne przy większych inwestycjach. W dokumentacji mogą pojawiać się dodatkowe oznaczenia dotyczące rdzenia, wersji MAX, grubości, szerokości modularnej, profilowania, grubości blachy czy rodzaju powłoki. Dopiero cały zestaw tych informacji opisuje konkretny produkt.
Najczęstsze błędy przy zamawianiu płyt warstwowych
Jednym z najczęstszych problemów jest wybieranie płyty na podstawie jednego parametru. Klient widzi cenę, grubość i kolor, po czym uznaje, że znalazł właściwy produkt. Tymczasem płyta warstwowa jest elementem technicznym, którego parametry muszą odpowiadać funkcji przegrody.
Pierwszym błędem jest mylenie płyt ściennych z dachowymi. Jeżeli zamawiamy płytę S lub U na dach tylko dlatego, że ma odpowiednią grubość, pomijamy podstawową różnicę konstrukcyjną. Płyta D ma specjalne trapezowe profilowanie zewnętrzne przeznaczone do pracy jako pokrycie dachowe.
Drugim błędem jest traktowanie S i U jako identycznych produktów. Oba warianty są ścienne, ale U wykorzystuje ukryte mocowanie. Dla inwestora oznacza to różnicę w wyglądzie elewacji i sposobie montażu.
Trzeci problem to pomijanie warunków temperaturowych. Hala magazynowa, chłodnia i mroźnia mogą mieć zupełnie inne wymagania. W przypadku obiektów o obniżonej temperaturze stosuje się dedykowane rozwiązania CH, które uwzględniają potrzebę ograniczenia mostków termicznych i uzyskania odpowiedniej szczelności.
Czwarty błąd to wybieranie grubości „według doświadczenia”. To, że w poprzedniej hali zastosowano płytę 100 mm, nie oznacza, że 100 mm będzie odpowiednie w każdej kolejnej inwestycji. Wymagana grubość zależy między innymi od temperatury, przeznaczenia przegrody i wymagań cieplnych.
Piąty błąd to brak weryfikacji szerokości modularnej. W ofercie występują między innymi płyty o szerokości modularnej 1000 i 1140 mm, zależnie od modelu, grubości i profilowania.
Praktyczny framework: jak dobrać właściwą płytę warstwową?
Aby ograniczyć ryzyko pomyłki, możemy zastosować prosty schemat 5K: Konstrukcja – Klimat – Kierunek – Komfort – Karta techniczna.
Krok 1. Konstrukcja – gdzie będzie pracować płyta?
Najpierw określamy, czy płyta będzie elementem ściany, dachu, stropu chłodniczego czy innej przegrody. Jeśli jest to ściana, analizujemy wariant S lub U. Jeżeli dach – wariant D. Jeśli obiekt wymaga kontrolowanej temperatury – rozważamy CH.
Krok 2. Klimat – jakie warunki będą panować wewnątrz?
Określamy temperaturę użytkową, wilgotność i sposób użytkowania budynku. W przypadku chłodni i mroźni jest to szczególnie istotne. Dla obiektów z temperaturą ujemną nie powinniśmy dobierać płyty wyłącznie na podstawie standardowych zastosowań ściennych.
Krok 3. Kierunek – jak będzie montowana płyta?
Sprawdzamy, czy płyty będą montowane pionowo, poziomo, czy na połaci dachowej. W przypadku dachu dodatkowo analizujemy nachylenie połaci i układ podpór. Producent dla GS insPIRe® D podaje minimalne nachylenia zależne od sposobu wykonania pokrycia.
Krok 4. Komfort – jakie są wymagania estetyczne i użytkowe?
Jeśli priorytetem jest estetyka elewacji i niewidoczne łączniki, rozważamy wariant U. Jeżeli ważniejsze są inne kryteria, odpowiedni może być wariant S. Następnie wybieramy profilowanie, kolor oraz rodzaj okładziny.
Krok 5. Karta techniczna – czy wszystkie parametry się zgadzają?
Na końcu sprawdzamy dokładny model, grubość, szerokość modularną, długość, rdzeń, parametry cieplne, grubość okładzin, profilowanie, klasyfikację ogniową oraz sposób mocowania.
Dopiero po przejściu tych pięciu etapów powinniśmy zatwierdzać zamówienie. To prosty sposób na ograniczenie sytuacji, w której produkt jest „prawie właściwy”, ale nie odpowiada konkretnym wymaganiom inwestycji.
Jak czytać pełną nazwę płyty warstwowej?
Załóżmy, że otrzymujemy nazwę: GS insPIRe® D-120 mm. Pierwsza informacja mówi nam, z jaką rodziną produktu mamy do czynienia. Litera D wskazuje wariant dachowy, a liczba 120 określa grubość płyty.
Nie oznacza to jednak, że znamy już wszystkie parametry. Nadal musimy sprawdzić między innymi rodzaj rdzenia, współczynnik przewodzenia ciepła, współczynnik przenikania ciepła, szerokość modularną, długość, grubość okładzin, profilowanie, kolor i klasyfikację ogniową. W przypadku płyty D producent podaje m.in. trapezowe profilowanie zewnętrzne, modularną szerokość 1000 mm oraz możliwość wykonywania elementów o długości do 16,5 m.
Podobnie wygląda sytuacja z nazwą GS insPIRe® U-100 mm. Wiemy, że mamy do czynienia z płytą ścienną U o grubości 100 mm, ale nadal musimy ustalić pozostałe parametry. Wariant U wyróżnia przede wszystkim ukryte mocowanie, natomiast grubość nie mówi nam nic o tym, czy dana płyta będzie odpowiednia do konkretnej przegrody.
Przy CH znaczenie nazwy jest jeszcze bardziej praktyczne. GS insPIRe® CH-160 mm oznacza wariant chłodniczy o grubości 160 mm. W dokumentacji technicznej należy jednak zweryfikować wymagane parametry dla konkretnej temperatury i układu konstrukcyjnego.
Dlatego podczas przygotowywania zapytania ofertowego warto przekazywać dostawcy możliwie kompletną informację: przeznaczenie obiektu, rodzaj przegrody, wymiary, temperaturę wewnętrzną, wymagania cieplne, kolor, profilowanie, grubość oraz oczekiwany termin dostawy.
Czy dopisek MAX oznacza „grubszą” płytę?
Nie. MAX nie należy automatycznie interpretować jako większej grubości płyty. W rodzinie GS insPIRe® wersje MAX wykorzystują zmodyfikowany rdzeń o korzystniejszych parametrach cieplnych. Dzięki temu w określonych zastosowaniach można uzyskać wymagane właściwości cieplne przy innej grubości przegrody niż w przypadku wariantu standardowego.
Dobrym przykładem jest GS insPIRe® D MAX. Wariant ten ma rdzeń z modyfikowanego PIR o deklarowanym λD 0,020 W/m·K, podczas gdy standardowy D ma λD 0,022 W/m·K. Dla CH MAX producent podaje λD 0,019 W/m·K.
Nie oznacza to jednak, że każda inwestycja wymaga wersji MAX. Wybór powinien wynikać z obliczeń i wymagań projektu. Jeżeli celem jest osiągnięcie określonej izolacyjności cieplnej, warto porównać wariant standardowy i MAX pod kątem wymaganej grubości, parametrów cieplnych, ceny całego rozwiązania oraz kosztów montażu.
Z punktu widzenia inwestora ważna jest więc kolejność: najpierw przeznaczenie, następnie rodzaj płyty, potem wymagane parametry, a dopiero na końcu porównanie wariantów standardowych i MAX.
Checklista przed zamówieniem płyty warstwowej
Przed wysłaniem zamówienia lub zaakceptowaniem oferty warto przejść przez poniższą listę. W przypadku większych inwestycji taka kontrola może pomóc uniknąć kosztownej pomyłki na etapie dostawy lub montażu.
- Określiliśmy, czy płyta będzie przeznaczona na ścianę, dach czy do obiektu chłodniczego.
- Zweryfikowaliśmy oznaczenie modelu: S, U, D albo CH.
- Sprawdziliśmy, czy symbol produktu odpowiada rzeczywistemu zastosowaniu.
- Ustaliliśmy wymaganą grubość płyty na podstawie warunków inwestycji, a nie wyłącznie ceny.
- Sprawdziliśmy rodzaj rdzenia, np. PIR lub wełnę mineralną.
- Zweryfikowaliśmy współczynnik przewodzenia ciepła λD.
- Zweryfikowaliśmy współczynnik przenikania ciepła U dla konkretnej konfiguracji.
- Określiliśmy wymaganą szerokość modularną.
- Sprawdziliśmy długości poszczególnych elementów.
- Ustaliliśmy rodzaj profilowania okładziny zewnętrznej.
- Ustaliliśmy profilowanie okładziny wewnętrznej.
- Wybraliśmy kolor z odpowiedniej palety.
- Zweryfikowaliśmy grubość blachy okładzinowej.
- Sprawdziliśmy sposób mocowania.
- W przypadku ściany ustaliliśmy, czy potrzebujemy mocowania standardowego, czy ukrytego.
- W przypadku dachu sprawdziliśmy wymagane nachylenie połaci.
- W przypadku chłodni lub mroźni określiliśmy temperaturę pracy.
- Zweryfikowaliśmy wymagania dotyczące szczelności połączeń.
- Sprawdziliśmy klasyfikację reakcji na ogień i odporności ogniowej, jeśli jest wymagana.
- Zweryfikowaliśmy dokumentację techniczną produktu.
- Sprawdziliśmy, czy oferta dotyczy dokładnie tego samego wariantu produktu, który został przyjęty w projekcie.
- Ustaliliśmy sposób transportu i rozładunku.
- Przed akceptacją oferty porównaliśmy pełną specyfikację, a nie tylko cenę za m².
- W przypadku wątpliwości skonsultowaliśmy wybór z doradcą technicznym MarPanel.
Fakty i mity dotyczące oznaczeń płyt warstwowych
MIT 1: „Płyta 100 mm to zawsze taki sam produkt”
Nieprawda. Grubość jest tylko jednym z parametrów. Płyta S-100, U-100, D-100 czy CH-100 może mieć zupełnie inne przeznaczenie, konstrukcję zamka i sposób pracy w przegrodzie.
FAKT 1: Litera w nazwie może wskazywać podstawowe zastosowanie
W rodzinie GS insPIRe® S i U są wariantami ściennymi, D jest wariantem dachowym, a CH rozwiązaniem chłodniczym. To właśnie dlatego znajomość oznaczeń pozwala szybciej zawęzić wybór.
MIT 2: „Im grubsza płyta, tym zawsze lepsza”
Nie zawsze. Grubość powinna wynikać z wymaganej izolacyjności, temperatury, funkcji przegrody oraz warunków użytkowych. Zbyt cienka płyta może nie spełnić wymagań, ale przewymiarowanie również nie zawsze będzie ekonomicznie uzasadnione.
FAKT 2: Płyta dachowa różni się konstrukcyjnie od ściennej
GS insPIRe® D posiada głębokie profilowanie trapezowe okładziny zewnętrznej, które jest związane z pracą płyty jako pokrycia dachowego i przenoszeniem obciążeń.
MIT 3: „Płytę ścienną można zastosować w chłodni, jeśli zwiększymy jej grubość”
Nie należy tak zakładać. W chłodniach i mroźniach znaczenie ma nie tylko grubość izolacji, lecz także geometria zamka, szczelność połączeń, ograniczenie mostków termicznych i sposób wykonania całej przegrody. Do takich zastosowań przeznaczony jest wariant CH.
FAKT 3: Symbol produktu nie zastępuje karty technicznej
Oznaczenie S, U, D lub CH jest bardzo przydatne, ale nie opisuje wszystkich parametrów. Przed zamówieniem należy sprawdzić pełną specyfikację konkretnego wariantu.
Mini-case study: jak łatwo pomylić płytę S-100 z D-100?
Załóżmy, że inwestor buduje halę o konstrukcji stalowej. Potrzebuje zarówno ścian, jak i dachu. W rozmowie z dostawcą podaje jedynie informację: „Potrzebuję płyt PIR 100 mm”. Na pierwszy rzut oka wydaje się to wystarczające, ale technicznie jest to zdecydowanie za mało.
W takiej inwestycji część ścienna może wymagać wariantu S albo U, zależnie od oczekiwanego sposobu mocowania i wyglądu elewacji. Dach natomiast wymaga rozwiązania D. Oba produkty mogą mieć grubość 100 mm, ale ich przeznaczenie jest inne.
Jeżeli inwestorowi zależy na standardowej ścianie, można analizować wariant S. Jeżeli obiekt ma mieć bardziej reprezentacyjną elewację bez widocznych łączników, warto rozważyć U. Na dach należy dobrać D, uwzględniając rozpiętości, obciążenia, nachylenie połaci oraz wymagania cieplne.
W kolejnym kroku okazuje się, że hala będzie częściowo wykorzystywana jako pomieszczenie o kontrolowanej temperaturze. Wtedy pojawia się jeszcze inna kwestia: czy standardowa płyta ścienna rzeczywiście jest odpowiednim rozwiązaniem? Jeśli mamy do czynienia z chłodnią lub mroźnią, analizujemy wariant CH.
Ten przykład pokazuje, dlaczego dobre zapytanie ofertowe nie powinno brzmieć wyłącznie „płyta PIR 100 mm”. Znacznie lepsze będzie: „płyta ścienna do hali – wariant S/U, grubość wynikająca z wymagań cieplnych, określone profilowanie i kolor” oraz osobno „płyta dachowa D o parametrach dostosowanych do obciążenia i geometrii dachu”.
W MarPanel właśnie w ten sposób podchodzimy do doboru materiału: analizujemy nie tylko nazwę produktu, ale przede wszystkim zastosowanie i wymagania inwestycji.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Co oznacza S w nazwie płyty warstwowej?
S oznacza wariant ścienny GS insPIRe®, przeznaczony do zewnętrznych ścian osłonowych i wewnętrznych ścian działowych. Płyta może być montowana pionowo lub poziomo.
Czym różni się płyta S od U?
Oba warianty są płytami ściennymi, natomiast U wyróżnia się ukrytym sposobem mocowania, dzięki czemu łączniki nie są widoczne od strony elewacji.
Co oznacza D w nazwie płyty warstwowej?
D oznacza płytę dachową GS insPIRe®. Jej charakterystyczną cechą jest głębokie profilowanie trapezowe zewnętrznej okładziny.
Co oznacza CH w nazwie płyty warstwowej?
CH oznacza płytę chłodniczą przeznaczoną do ścian i stropów chłodni, mroźni oraz innych pomieszczeń o kontrolowanej temperaturze i wilgotności.
Czy płyta S-100 i D-100 są takie same?
Nie. Mimo identycznej grubości są to różne warianty produktowe: S jest płytą ścienną, a D dachową.
Czy można samodzielnie dobrać grubość płyty?
Wstępnie można określić zakres potrzeb, ale przy inwestycjach wymagających konkretnych parametrów cieplnych, konstrukcyjnych lub ogniowych warto oprzeć dobór na dokumentacji technicznej i konsultacji ze specjalistą.
Co oznacza MAX?
MAX oznacza wariant wykorzystujący zmodyfikowany rdzeń o korzystniejszych parametrach cieplnych. Konkretne parametry zależą od modelu, dlatego zawsze należy sprawdzić kartę techniczną danego produktu.
Podsumowanie – jak nie zamówić niewłaściwej płyty?
Oznaczenia w nazwach płyt warstwowych pozwalają już na początku rozpoznać podstawową funkcję produktu. S i U odnoszą się do rozwiązań ściennych, przy czym U wyróżnia ukryte mocowanie. D jest wariantem dachowym, a CH przeznaczono do obiektów chłodniczych i pomieszczeń o kontrolowanej temperaturze.
Nie powinniśmy jednak traktować litery jako kompletnej specyfikacji. Prawidłowy dobór wymaga uwzględnienia grubości, rdzenia, współczynników cieplnych, szerokości modularnej, profilowania, grubości okładzin, koloru, sposobu mocowania, warunków temperaturowych oraz wymagań konstrukcyjnych i przeciwpożarowych.
Właśnie dlatego w MarPanel nie patrzymy na płytę warstwową wyłącznie przez pryzmat ceny za metr kwadratowy. Analizujemy zastosowanie produktu i pomagamy dobrać rozwiązanie do konkretnej inwestycji. Dysponujemy szerokim asortymentem płyt warstwowych PIR, płyt z rdzeniem z wełny mineralnej oraz innych materiałów potrzebnych do wykonania kompletnej obudowy obiektu. MarPanel działa na rynku od ponad 20 lat i prowadzi sprzedaż oraz obsługę inwestycji w kilku lokalizacjach.
Jeżeli nie masz pewności, czy do Twojej inwestycji potrzebujesz S, U, D czy CH, nie zamawiaj płyty wyłącznie na podstawie grubości i ceny. Prześlij nam podstawowe informacje o obiekcie, a pomożemy zweryfikować właściwy wariant, parametry oraz zakres zamówienia. Dzięki temu ograniczysz ryzyko zakupu produktu niedopasowanego do zastosowania i unikniesz kosztownych zmian na późniejszym etapie budowy.
Bonus – krótkie odpowiedzi dla inwestorów
Co oznaczają oznaczenia S, U, D i CH w płytach warstwowych?
W rodzinie GS insPIRe® S i U oznaczają płyty ścienne, D płytę dachową, a CH płytę chłodniczą. Litera określa podstawowy wariant i zastosowanie produktu, ale nie zastępuje pełnej specyfikacji technicznej.
Czym różni się płyta warstwowa S od U?
Obie są płytami ściennymi, ale GS insPIRe® U wykorzystuje ukryte mocowanie. Wariant S jest standardowym rozwiązaniem ściennym, natomiast U sprawdza się szczególnie tam, gdzie ważna jest estetyka elewacji bez widocznych łączników.
Co oznacza D w płycie warstwowej?
D oznacza płytę dachową. Wariant GS insPIRe® D ma głębokie profilowanie trapezowe zewnętrznej okładziny, przystosowane do pracy jako pokrycie dachowe.
Co oznacza CH w płycie warstwowej?
CH oznacza wariant chłodniczy przeznaczony do ścian i stropów chłodni, mroźni oraz obiektów o kontrolowanej temperaturze i wilgotności. Konstrukcja zamka i połączeń została zaprojektowana z uwzględnieniem wymagań takich przegród.
Czy grubość płyty warstwowej wystarczy do wyboru produktu?
Nie. Oprócz grubości trzeba uwzględnić przeznaczenie płyty, rodzaj rdzenia, parametry cieplne, sposób mocowania, profilowanie, warunki temperaturowe oraz wymagania konstrukcyjne i ogniowe.
Czy płyta S-100 może zastąpić D-100?
Nie należy traktować tych produktów jako zamienników. S-100 jest wariantem ściennym, natomiast D-100 jest płytą dachową o innej konstrukcji i przeznaczeniu.
Jak dobrać odpowiednią płytę warstwową?
Najpierw określamy rodzaj przegrody i warunki pracy, następnie wybieramy właściwy wariant produktu, a dopiero później dobieramy grubość i pozostałe parametry. Przy bardziej wymagających inwestycjach dobór powinien zostać zweryfikowany na podstawie dokumentacji technicznej.








