Płyty obornickie (płyty warstwowe, płyty PIR) są jednym z najważniejszych materiałów budowlanych wykorzystywanych do wznoszenia obiektów inwentarskich. Utrzymanie optymalnych warunków temperaturowych i wilgotnościowych w budynkach takich jak kurniki, obory, chlewnie czy stajnie jest kluczowe dla zapobiegania rozwojowi chorób, grzybów i pleśni, co bezpośrednio wpływa na dobrą kondycję zwierząt.
Zastosowanie płyt obornickich w obiektach inwentarskich zapewnia utrzymanie właściwego mikroklimatu, a także gwarantuje doskonałą szczelność i termoizolacyjność. Do budowy tego typu obiektów wykorzystuje się zarówno płyty obornickie ścienne, jak i dachowe. Z płyt tych wykonuje się dachy spadziste i płaskie, sufity podwieszane oraz ściany zewnętrzne. Dzięki poliizocyjanurowemu rdzeniowi i stalowemu poszyciu, płyty te są odporne na biodegradację.
Wykorzystanie płyt warstwowych w rolnictwie
Płyty obornickie z rdzeniem PIR są wykorzystywane nie tylko w budynkach inwentarskich, ale również w innych obiektach rolniczych i przemysłowych, takich jak spichlerze, stodoły, garaże oraz chłodnie i mroźnie (w tym przypadku stosowane są specjalne płyty chłodnicze).
Różnorodność wariantów płyt obornickich pozwala na wybór materiału idealnie dopasowanego do specyficznych potrzeb. Dodatkowo, szybkie tempo realizacji prac budowlanych oraz estetyka wznoszonych obiektów stanowią istotne korzyści związane z ich zastosowaniem.